BOKHYLLOR, ett par, Wirserums Nya Möbelfabrik, Virserum, 1950/1960-tal.

Fanerade i teak. Lösa överdelar med hyllplan. Nederdelar med sammanlagt två skåp samt fem lådor. Vardera bokhylla längd 85, bredd 40, höjd 172 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, några märkbara repor och enstaka fanerskador. Ställvis något blekta.

Utropspris
2 000 SEK