MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.

Ljust kamelhårsfärgad botten med rader av stora och små blomstermedaljonger. Bred huvudbård med färger och mönster som mittfältet.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och obetydliga skador.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.

Utropspris
15 000 SEK