Allmoge
520430

SKRIN, renässans, 1600/1700-tal.

Skrin i bonat trä med rikt skuren dekor och beslag i metall. Inskription på insidan av lock lyder:" Till minne af Chr. Hammers, omkring (1818 + 1909)". Längd 45, bredd 36, höjd 15 cm.

Spricka i lock. Renoverad. Kompletterad. Slitage. Träbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK