BORDSLAMPA / VAS, porslin, Kina, transition 1600-tal.

Oktagonal bas och mynning. Dekor i underglasyrblått, fåglar och växtlighet. Höjd 29cm exklusive belysningsmontering.

Bruksslitage. Nagg. Borrhål för sladd. Lagningar, bland annat av botten. Glasydefekter. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK