Nystilar

Nystilar

VITRINSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.

Rak form med dörrpar, varav de övre glasade. Bakomliggande hyllor. Utdragslådor i mitt. Dekor av bland annat flankerande kolonnetter samt profilerat listkrön. Längd ca 92, djup ca 51, höjd ca 204 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg samt mindre stötskador. Mindre renoverad och kompletterad, bland annat senare bemålning.

Utropspris
3 500 SEK