BESTICKDELAR, silver, 7 delar, bland annat en matsked av Hans Lyberg mästare i Borås (1806-1848). Vikt ca 189 g.

Två matskedar, varav den ena tillverkad av Hans Lyberg, mästare i Borås 1806-1848. Den andra J.J. Gröndahl, mästare i Sundsvall 1817-1825. Fyra större kaffeskedar samt en ströare. Längd ca 13-23 cm.

Slitage, repor och märken/nagg. Svaga bucklor och anlupet. Ströare med skador samt lagningar. Gravyr.

Utropspris
2 000 SEK