GOLVUR, urtavlan märkt "William Underwood, London", tidigt 1800-tal.

Fanerad med olika träslag. Intarsiadekor av urna. Urhus krönt av rovfågel. Bredd 48, djup 24, höjd ca 235cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK