SPEGEL, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1800/1900.

Förgylld samt bronserad. Rektangulär spegel, i dekorfältet motsittande sfinxer samt gueridon mot vit fond. Glaset flankeras med lagerstavsdekor. Höjd 136 cm, bredd 65 cm.

Slitage, skador, förgyllningsbortfall, anlupet spegelglas. Senare bakstycken.

Utropspris
300 EUR