Alexander Lauréus

(Finland, 1783-1823)
Alexander Lauréus
(Finland, 1783-1823)

ALEXANDER LAURÉUS, tillskriven, tuschteckning, osignerad, 1800- talets första hälft.

Antikmotiv. A tergo en handskriven text daterad 9/3 1947 konstaterar att teckningen är utförd av Aleksander Lauréus. Bildstorlek 11,5 x 16 cm.

Gulnad. Spår av veck. Ej examinerad ur ram.

Alexander Lauréus, finländsk konstnär, född 4 januari 1783 i Åbo, död 21 oktober 1823 i Rom. Son till regementspastorn Alexander Lauréus och Ulrica Lovisa Simolin (ättling till den grevliga transsylvansk-ungerska familjen Báthory, senare Báthory-Simolin, senare Simolin). Lauréus kom efter ungdomsstudier i födelsestaden till Stockholm 1802 där han bosatte sig, studier vid Konstakademien och for till Paris 1817 med akademiskt resestipendium.

Utropspris
150 EUR