Stomme av mässing. För 4 ljus och 1 ljuspunkter. Behängd med prismor och avslut i form av kotte. Diameter med ljusarmar ca 55, höjd 70 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Något böjd dekor upptill. Enstaka prisma med saknas. Något nagg.