HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Daterad 1796.

Bemålat i grön kulör, kurbitsmåleri innanför speglar. Snedställda hörn, rakt profilerat krön. Dörr med två innanförliggande hyllplan, invändigt bemålat. Längd ca 72 cm, bredd ca 49 cm, höjd ca 114 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken, sprickor, smärre materialbortfall. Renoverat och kompletterat. Delvis senare bemålning, samt senare bemålad invändigt.

Utropspris
3 000 SEK