Målat trä med bronserade detaljer. Kannelerade ben. Fyra stolar med genombruten rygg med spjälknippe, randig klädsel. Bordets diameter 115, höjd 76 cm. Två iläggsskivor á 45 cm.
Bruksslitage, fläckar, färgbotfall samt repor. Ställvis gulnad yta. Senare klädsel. En iläggskiva med mindre lagning.