GOLVLAMPA, keramik, Marian Zawadzki, Tilgmans, signerad samt daterad -59. Skärm medföljer.

Polykrom dekor av egyptiserande figurer. Höjd 61,5 cm inklusive montering. Märkt Tilgmans keramik. Konisk veckad textilskärm medföljer, höjd 70,5 cm.

Mindre bruksslitage och repor. Plastsockel i montering trasig. Ej funktionstestad. Textilskärm med fläckar och mindre skador.

Utropspris
4 000 SEK