BYRÅ, 1800-talets andra hälft.

Furu, bemålad i grönt. Rektangulär form, rundade hörn, tre lådor, svärtade träbeslag och lister. Längd ca 106,5 cm, bredd ca 49 cm, höjd ca 82 cm.

Senare bemålning. Slitage. Märken, rispor, färgbortfall. Låsdel saknas i två övre lådor. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK