UTDRAGSSOFFA, sengustaviansk/Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Ljust bemålad. Provinsarbete. Raka kannelerade ben, uppsvängt ryggstöd, skuren dekor i diverse mönster. Svartmålad sits. Längd ca 191 cm.

Slitage. Senare bemålning. Kompletterad och renoverad. Sits med smärre slagning.

Utropspris
4 000 SEK