STOLAR, 10 st, bl.a. "Fanett", Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, 1900-talets mitt.
7 st "Fanett", brännmärkta. 2 st, sannolikt Fanett, ej brännmärkta. Samt en stol, ej brännmärkt, sannolikt annan tillverkare. Stomme av bok. Formpressad sits. Spjälad rygg.
Slitage, repor, sits i olika träslag.