SKRIVBORD, nyrenässans, omkring sekelskiftet 1900.
Rektangulär skiva på nedåt avsmalnande ben. Utdragslådor med dragbeslag. Längd ca 120, djup ca 58, höjd ca 75,5 cm.
Slitage repor och märken/nagg. Mindre renovering, bland annat senare bemålning. Nyckel saknas. Nyckel saknas.