SKÅP, 1900-talets första kvartal.

Fanerat i bl a mahogny. Intarsiadekor av bl a putti, urnor och bandrosetter. Skuren dekor på krön och ben. Beslag i gulmetall. Överdel med glasade skåpsdörrar med bakomliggande textilklädda hyllor. Välvd underdel med två lådor. Längd 175 cm, bredd 45 cm, höjd ca 220 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Skador. Dekorbortfall. Blekt. Renoverat och kompletterat.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Tyskland.

Utropspris
4 000 SEK