SERVIS, 48 delar, flintgods Rörstrand. Jugend 1900-talets början.

Vitglaserad med tryckt dekor i grönt samt förgylld kant bestående av:
terrin med lock och (skadat fat medföljer)
11 mattallrikar, diameter 24,5 cm
12 förrättstallrikar, diameter (21 cm)
12 djupa tallrikar, diameter (25 cm)
9 assietter (diameter 17,5 cm)
1 såsskål
1 såsnipa
1 karotte utan lock (längd 33 cm)
1 oval skål (längd 26,5 cm)

Smärre slitage, flera tallrikar med krackelyrer och missfärgningar, 2 st med spricka. Såsskål lagad.

Servisen Julia tillverkades under åren 1900-17.

Utropspris
2 500 SEK