Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, No 66 A, 1900-talets första hälft.

Mässing och trä. Rund form. Dekor av pärlbård. Svärtade träskaft. Höjd 30 cm.

Slitage. En något skev. Några repor. Färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK