TRÄDGÅRDSMÖBEL, 4 delar, Carl Malmsten för ITA Ingelstaverken AB, 1900-talets andra hälft.

Bemålat trä. Soffa, längd 152 cm. Två karmstolar. Ett bord, längd 120, bredd 70, höjd 69 cm. Etikettmärkt "INGELSTAVERKEN AB".

Bruksslitage, sprickor, obetydliga skador. Bord något ostabilt. En stol något lös i konstruktion. Senare bemålat.

Utropspris
7 000 SEK