MORMORSUR, spindelur, 18k guld med emalj och seedpärlor, 1800-tal. Totalvikt ca17g.

Boett med guillocherad röd emalj, pärlkransarDiameter 28mm. Etui, bär datering 1859, medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Pärlor saknas. Ej funktionstestad. En visare senare. Senare glas.

Utropspris
4 000 SEK