SERVISDELAR, 54 st, benporslin, "Blå Husar", Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Med dekor i flytande underglasyrblå. Elva kaffekoppar med fat, 12 assietter, 12 skålar, 12 mattallrikar, fyra uppläggningsskålar, ett uppläggningsfat, en kanna, en sockerskål.

Bruksslitage. Fem delar med nagg. En del med spricka. Smärre glasyrsprickor och tillverkningsdefekter. Ett fat till kaffekopp medföljer.

Utropspris
5 000 SEK