527229

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Vas, stengods, "argenta celadon" wilhelm kåge, gustavsberg.

VAS, stengods, "Argenta Celadon" Wilhelm Kåge, Gustavsberg.

Dekor av lodräta ränder. Nedåt avsmalnande form. Höjd 13,5 cm.

Smärre slitage. Enstaka ytliga repor och nagg.

Utropspris
4 000 SEK