SALONGSBORD/BIBLIOTEKSBORD, senempire, 1800-tal.

Fanerad med bland annat mahogny. Fyrdelad, rikt ornamenterad fot. Snedställda hörn. Två lådor. Längd 129, bredd 67, djup 75cm.

Bruksslitage. Fanerskador. Sprickor.

Utropspris
5 000 SEK