SIDEBOARD / CREDENZA, Arne Vodder för Sibast Furniture, Danmark, formgiven 1958.
Teak och palisander. Två jalusidörrar, höjdjusterbar hyllinredning, 7 utdragslådor.
Invändigt märkt med metallbrickor SIBAST FURNITURE MADE IN DENMARK, DANISH FURNITUREMAKER’S CONTROL. Längd 182 cm, höjd 106 cm, djup 49,5 cm.
Bruksslitage, repor, avslag, fläckar.