SKRIVBYRÅ MED ÖVERSKÅP / BUREAU CABINET, engelsk stil, sekelskiftet 1800/1900.

Upptill hyllinredd vitrindel med originalglas, i mitten nedfällbar skrivklaff med fack-och lådinredning. Nertill fyra utdragbara lådor. Intarsiadekor med snäckmotiv, originalglas. Bredd 100 cm, djup 45 cm, med nedfälld klaff 78 cm, höjd 208 cm. Nyckel finns.

Enstaka fanerskador på locket. Borrhål invändigt. Draghandtagen utbytta. Skador.

Utropspris
450 EUR