Friedl Holzer-Kjellberg

(Finland, 1905-1993)
Friedl Holzer-Kjellberg
(Finland, 1905-1993)

KAFFESERVIS, 20 delar, risporslin, Friedl Holzer-Kjellberg, signerade Arabia, 1900-talets mitt.

Koppens höjd 6 cm, gräddkanna höjd 6,5 cm, sockerskål höjd 5 cm. Assietternas diameter 15 cm 3 st. och 15,5 cm 5 st., två större fat diameter 19-25,5 cm.

Knappt märkbart slitage.

Utropspris
200 EUR