GOLVUR, Carl Malmsten, "Tidlösa", modellen formgiven år 1964.

Fanerat i björk, delvis masur, samt detaljer av mässing. Bakstycket brännstämplat CM. Pendel och lod finns. Höjd ca 190 cm.

Bruksslitage. Ställvis repor. Ett fanerbortfall. Knopp för visarnas fäste saknas. Lod med något löst sittande delar. Ej funktionstestat.

Utropspris
10 000 SEK