PAUL HOSTE, Evolutioner til sjös eller Underrättelse huru skieppen, af en örlogs flåtta.., Karlskrona 1752.

Evolutioner til sjös eller Underrättelse huru skieppen, af en örlogs flåtta, hållas uti sin tilbörliga ordning, i anseende til hwarannan, wid alla förefallande tilfällen och rörelser. Översatt samt med företal av Christopher Falkengréen. Rikt illustrerad och med en utvikbar plansch. 372 sidor. Sannolikt samtida halvband av skinn.

Slitage, fläckar, smärre skada överst på skinnryggen samt med spår efter insektsangrepp, med bortklippt namnteckning på försättsblad, namnteckningar. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Kaptenen i flottan: Abraham Samuel Blix (1747-1804).

Utropspris
3 000 SEK