HAYAO MIYAZAKI f. 1941, bok om filmen "Spirited away", sign o dat 05.9.8.

Helband.
Hayao Miyazaki, född 5 januari 1941 i Tokyo,är en japansk animatör, regissör och serieskapare. Hans karriär spänner över sex årtionden, och han är den idag mest framgångsrike japanske filmregissören och den internationellt mest kände av de idag verksamma japanska filmskaparna. Sedan 1985 har hans filmer animerats av Studio Ghibli, och alla Miyazaki-filmer från och med 1989 års Kikis expressbud har blivit årets största bioframgång på japanska biografer. Miyazakis största internationella filmframgång blev Spirited Away från 2001, som bland annat 2003 vann Oscar som bästa animerade långfilm. September 2013 meddelade han sin pensionering som regissör/filmskapare.

Slitage.

Proveniens

Filmjournalisten Gunnar Rehlin som har träffat skådespelarna personligen och fått autograferna direkt ur deras hand.

Utropspris
1 500 SEK