Fanerat i mahogny. Fodral med sidopilastrar. Huv med uppsvängt krön och kannelerade kolonner. Urtavla med romerska siffror. Höjd ca 227 cm. Lod medföljer.
Bruksslitage, sprickor, renoverat och kompletterat. Avbruten pendel. Nyckel saknas.