Mässing samt bronserad och förgylld metall. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Delvis genombruten dekor. Krönande dam i trädgårsmiljö. Höjd 47 cm.
Sedvanligt ytslitage, anlupen, urhusets bakstycke saknas samt urtavlans glas. Pendyl saknas. Urnformat dekorelement med mindre avslag. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.