HÖRNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Överdel med uppsvängt krön, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med utdragbar avlastningsskiva, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd ca 112. Djup 68. Höjd 253 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Repor och märken. Senare beslag.

Utropspris
12 000 SEK