TAKLAMPA, smide och glas, Skandia Elektriska Aktiebolaget, Stockholm, 1900-talets andra kvartal.

Kupa i klart glas, konisk formad, samt svärtad metall. Höjd ca 40 cm. För inom- och utomhusbruk.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Har enligt uppgift hängt på Stockholms Centralstation på 1950-talet.

Utropspris
3 000 SEK