BÄGARE, silver, troligen Tyskland och 1700-talets första hälft. Vikt ca 162 gram.

Svagt konande med utvikt mynningskant, dekorränder. Höjd 11 cm.

Slitage, obetydliga bucklor/slagmärken, repor, gravyr daterad 1911 undertill.

Proveniens

Enligt gravyr inköpt i Moskva 1911.

Utropspris
4 000 SEK