Svartlackat med sniderier, målad dekor och rik intarsia i sten, pärlemor och ben. Infälld glasskiva. Trekantsformade pallar passar in under bordet.
Bordets höjd ca 75 cm, diameter 115 cm.
Pallens höjd 44 cm.
Ställvis kraftigt slitage, färgbortfall, repor.