"Veille de Bataille". Efter äldre förebild med Napoleon sittande på stol och med en fot på jordklotet/urhuset. Krönande dekor av örn med blixtar, urtavla med romerska siffror. Rektangulär sockel av grön marmor på fyra kulfötter. Längd 28, höjd 27 cm. Nyckel finns.
Slitage, sockel med mindre enstaka nagg, ej funktionstestad.