Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVSKÅP, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Fanerat med bl a mahogny och rot. Uppsvängt krön med skuren rocaille. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och 3 lådor. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. 2 lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 96. Djup 53. Höjd 212 cm. Nyckel finns.

Repor och märken. Krackelyr. En sidolist saknas. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK