Allmoge
532005

MANGELBRÄDE, allmoge, 1700-tal.

Bemålat trä med polykrom blomsterdekor. Handtag i form av häst. Otydligt daterat, möjligen 1791. Längd 63 cm.

Bruksslitage. Färgbortfall. Märken efter skadedjur. Några träavslag.

Utropspris
1 500 SEK