HEIRS HOMANN, kartbok med 26 kartor, "Beqvemer Hand Atlas..Landkarten", Nürnberg 1754, kartor daterade 1736-51.

Beqvemer hand atlas aus sechs und zwanzig
Homannischen Landkarten. Handkolorerade kartblad: a. Schematismus der matematischen Geographie, 1. Weltkugel, 2. Europa, 3. Asien, 4. Africa, 5. America, 6. Spanien, 7. Portugal, 8. Frankreich, 9. Grossbritanien, 10. Egelland, 11. Schottland, 12. Irrland, 13. Gesamte Niederlande, 14. Oesterr Niederlande, 16. Schweiz, 17. Italien, 18. Deutschland, 19. Daenemark, 20. Schweden, 21. Norwegen, 22. Polen, 23. Preussen, 24. Ungarn Türkey und Griechenland, 25. Russland. Samtida helband av mjukt läder märkt Atlas Scholasticus på främre pärm. Folio.

Ställvis hårt slitage, skador, riss, lagningar, fläckar, hål efter bla insekter.

Utropspris
8 000 SEK