TESERVIS, 3 delar, silver, Persien, kontrollstämplad Oskar Lindroos, Helsingfors 1939. Totalvikt 984 g.

Tekannans höjd ca 13 cm. Sockerskål samt mjölkkanna, invändigt förgyllda, mjölkkannan med ormformad hänkel.

Intryckningsskador, bristning i kanten.

Utropspris
600 EUR