MATSERVIS, 23 delar, porslin, "Fredrika", Rörstrand, 1950-tal.

6 förrättstallrikar diam. 17 cm,
6 mattallrikar diam. 24,5 cm,
6 sopptallrikar diam. 20 cm,
mjölkkanna höjd 18 cm,
såssnipa höjd 8,5 cm,
serveringsskål,
2 ovala uppläggningsfat längd mellan 33-36 cm, bredd 23,5-26 cm.

Ytsmuts. Bruksslitage. Ett avslag. Mindre sprickor. Smärre repor. Glasyrdefekt undertill. Färgbortfall i förgyllning.

Utropspris
200 EUR