Smycken
534083

BROSCH, 18k vitguld med smaragd samt briljantslipade diamanter totalt ca 2.00 ct. Troligen W.A Bolin, Stockholm 1963.

Smaragd cirka 1.40 ct. Ca 40 x 40 mm. Total vikt 10.4g.
Ask och Originalritning från guldsmeden medföljer.
18K vitt guld

Lätt slitage. Nagg på smaragd.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.

Utropspris
15 000 SEK