MATTA, antik/semiantik, orientalisk, ca 280 x 140 cm.

Stiliserat polykromt mönster med oktogoner och blommor på blå botten. Sandfärgad huvudbård med stiliserad floral dekor.

Slitage, ställvis hårt. Lagad, abrash, solblekt. Ena kortsidan med hårt slitage.

Proveniens

Diplomat Gunnar Jarring.

Hemtagen från Persien 1929, av Gunnar Jarring själv.

Utropspris
4 000 SEK