PUUKKO-KNIVAR, 2 st. 1900-tal

PUUKKO-KNIVAR, 2 st. 1900-tal

Dekoration av hästhuvud på skaftet, märkt Iisakki Järvenpää Oy. Längd ca 8,5 cm.

Träskaft, gravyr på bladet daterad 1939-40. Läderbalja med mässingsbeslag, märkt REPOLA 1941. Längd 31 cm, inkl. balja 35,5 cm

Slitage, repor, rost på knivbladet.

Utropspris
200 EUR