Keramik med krackelyrglasyr. Skärmarna med målad dekor. Höjd ca 44 cm.
Skador. Ej funktionstestade.
Enligt uppgift har föremålet ägts av kommerserådet Aline Grönberg (1871- 1950), grundaren till textilföretaget och varuhuset Åbo Vadd. Det härstammar från hennes hem Vähä-Rauhanlinnan kartano i S:t Karins.