VAGNSLYKTOR, 2 st, snarlika, plåt och glas, 1800-talets slut.

Höjd 48-54 cm. En elektrifierad.

Slitage, skador. Ej funktionstestade.

Proveniens

Enligt uppgift har föremålet ägts av kommerserådet Aline Grönberg (1871- 1950), grundaren till textilföretaget och varuhuset Åbo Vadd. Det härstammar från hennes hem Vähä-Rauhanlinnan kartano i S:t Karins.

Utropspris
200 EUR