BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med björk, jakaranda och andra träslag. Intarsia dekor. Tre lådor. Skiva av kalksten. Belag av brons. Bredd 109. Djup 49. Höjd 88 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Solblekt.

Utropspris
10 000 SEK