Kvadratisk fasettslipad smaragd. Ringskena med baguette/briljantslipade diamanter i låg fattning. Kvalitet ca Wesselton/SI1-2.Ringstorlek 18/57. Total vikt ca 8 g.
Obetydligt slitage. Några repor.